top of page

LMTA kino ir TV katedra tapo Nacionaline kino mokykla - KIMO

Vienintelė Lietuvoje Nacionalinė kino mokykla (KIMO) – tai 2024 m. duris atvėręs naujas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) fakultetas. Šios mokyklos įkūrimas liudija, kokį svarbų kultūros raidai kelią kartu su Lietuvos kino industrija nuėjo LMTA, virš 30 Nepriklausomybės metų tobulindama studijų programas ir entuziastingai palaikoma daugybės talentingų alumnų. KIMO tapo naujo kino edukacijos ir aukščiausio lygio kino specialistų rengimo etapo Lietuvoje ir Baltijos šalyse pradžia. 

Apie tokią šiuolaikišką ir tarptautišką mokyklą svajojo ir ją nuo 1993 m. kūrė legendinis Kino ir televizijos katedros įkūrėjas dokumentinio kino maestro Henrikas Šablevičius. Jo užkrečianti energija įkvėpė mokinius ir pasekėjus nuolat tobulinti kino studijas. 

Pasak KIMO vadovo, režisieriaus Vytauto Dambrausko, ypatingas indėlis kino mokyklos sukūrimo kelyje priklauso įvairiais metais kino katedrai vadovavusioms režisierėms Janinai Lapinskaitei, Giedrei Beinoriūtei, operatoriui Ramūnui Greičiui. „Mokykloje skatiname kūrybiškumą, eksperimentus, originalų požiūrį.  Daugybės žmonių pasiaukojamo darbo dėka, šiandien galime užtikrinti, kad mūsų studentus išmokysime pasakoti įtaigias, reikšmingas istorijas,“ – sako V. Dambrauskas.

„Nacionaline kino mokykla tapusi katedra įgijo savo veidą ir aiškią viziją, kuri padeda išlaikyti ryšį tarp tradicijos ir šiuolaikinio kino, tarp praeities ir ateities kino kūrėjų,“ – įsitikinęs Europos geriausio dokumentinio filmo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius Audrius Stonys.

Geriausias šio tęstinumo įrodymas – džiuginančios ir stulbinančios pastarųjų metų mokyklos absolventų sėkmės konkuruojant garsiausiuose tarptautiniuose festivaliuose ir jų tamprūs ryšiai su KIMO studentais.

 

Mokykloje dėsto garsiausio JAV Sandanso festivalio už geriausią režisūrą ir Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė režisierė Marija Kavtaradze, „Juodojo liūto“ Venecijos festivalyje, Lokarno festivalio prizininkas už režisūrą Laurynas Bareiša, „Sidabrinėmis gervėmis“ ir kitais nacionaliniais apdovanojimais, įvairiais tarptautiniais prizais apdovanoti įvairių kartų kino kūrėjai ir kūrėjos Giedrė Beinoriūtė, Ramūnas Greičius, Birutė Kapustinskaitė, Vytis Puronas, Jonas Maksvytis, Titas Laucius, Elena Kairytė, Ieva Norvilienė, Klementina Remeikaitė, Lina Kaminskaitė- Jančorienė, Monika Gimbutaitė, Rasa Paukštytė, Narius Kairys ir kiti.

Režisierius L. Bareiša pabrėžia, kad KIMO įkūrimas užtikrina tęstinumą tarp skirtingų kino kūrėjų kartų, žinių perdavimą, o taip pat kaupia, analizuoja kino gamybos patirtį. „Mokykla jau šiandien yra vienijančia erdve visam kino laukui ir forumu dar aktyvesnėms diskusijoms apie tolesnį Lietuvos kino vystymąsi,“ – sako L. Bareiša.

LMTA absolventų sėkmė, aukšta studijų kokybė ir vieninga bendruomenė lėmė kino krypties studijų populiarumą. Šiandien virš 120 studentų mokosi kino režisūros, vaizdo operatorystės, garso dizaino, montažo režisūros, dramaturgijos, prodiuserystės, taip pat studijuoja naujai įsteigtą kino kultūros tyrėjų specialybę. Mokykloje vykdomos kino meno magistrantūros ir doktorantūros studijos, veikia naujai įkurtas Kino ir medijų tyrimo centras.

Visų specialybių mokomasi naujuose namuose su moderniausia infrastruktūra, atitinkančia šiuolaikinius kino kūrybos ir gamybos poreikius. LMTA studijų miestelio geltonajame korpuse (Kube), Olandų g. 21A įsikūrę nauji filmavimo paviljonai, pritaikyti filmavimo metu naudoti vandenį, dūmus ir kitus specialiuosius efektus, peržiūrų salės ir modulinės praktinių-teorinių darbų auditorijos, studentų poilsio ir darbo erdvės, dekoracijų sandėliai. „Geltonajame kube“ yra 7 garso ir vaizdo individualios montažinės, montažo klasė su 8 vaizdo montavimo sistemomis, garso įrašų studija ir garso suvedimo salė su galimybe dirbti DOLBY ATMOS sistemoje. 

KIMO patrauklumą rodo ir mokyklos atvirumas tarptautiškumui. LMTA yra tarptautinės aukštųjų kino mokyklų asociacijos CILECT narė, taip pat vienintelio Europoje kino universitetų aljanso FILMEU narė ir aktyvi partnerė. Akademija įsteigė ir koordinuoja Šiaurės Europos ir Baltijos šalių kino mokyklų tinklą NORDFILM, jungiantį 11 pagrindinių Baltijos ir Šiaurės jūrų regionų aukštųjų kino mokyklų. Nuo 2025 m. LMTA taps pilnateise jungtinių magistro programų DOCNOMADS ir RESOUND nare, kartu su Portugalijos, Airijos ir Belgijos universitetais.

 

Artimiausi stojamieji egzaminai į KIMO LMTA - 2026 metų vasaros pradžioje.

bottom of page